1/12

CAMİ TASARIMI FİKİR YARIŞMASI

Eşdeğer Mansiyon Ödülü

Cami / Mescid / Dini Yapı / Meydan

:T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

İşveren

:Diyarbakır

Proje Yeri

:2019

Proje Yılı

:700 m²

Proje Alanı

"Her mekan bir söz barındırır. Mekanın kendisi ve içerdikleri, mekanın sözünü belirler. Mekanın mimari yapısı, mekanın içinde barındırdıkları insana yansır. Yani, mekanın kendisi ve içerdikleri bir araya gelerek mekanın mesajını ortaya koyar. Bu mesaj güçlü, zayıf, olumlu, olumsuz olabilir ancak yokluğu hiçbir zaman söz konusu değildir.” İnsan sürekli bir mekanın sınırları içindedir. Bu mekanlar, kendi işlev ve fikirlerine ait bir alan yaratır.  Bu alana giren ve bu alanda zaman geçiren insanın duygu, düşünce ve hareketleri mekanın söylediklerinden etkilenir.


"Az, çoktur." Bir ibadet mekanında “az”, ibadete odaklanmamızı ve kendimize ve Allah'a olan farkındalığımızı arttırır. Bu düşünce ile yola çıkılarak; İslamiyet’in özünde olan tevazu anlayışı ile bütünleşik, yalın ve sade bir mekan kurgusu hedeflenip, insanın ibadetini yaparken sadece kendisi ve Allah ile baş başa kalabilmesi fikrini kuvvetlendirmek amaçlanmıştır.

 © Copyright 2020

CM2 Mimarlık ve Tasarım Stüdyosu

 

CM² Mimarlık ve Tasarım Stüdyosu, 5846 Sayılı "Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu" ve "Uluslararası Bern Sözleşmesi" maddeleri uyarınca, www.cm2mimarlik.com sitesindeki çalışmalar üzerindeki tüm haklarını saklı tutar. Bu çalışmalar; CM² Mimarlık ve Tasarım Stüdyosu'nun yazılı izni olmaksızın, herhangi bir ortamda kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.

  • Gri Facebook Simge
  • Gri Instagram Simge